Ve své ambulanci se často sekávám s některými názory na léčbu křečových žil. Na často kladné dotazy a na některé názory se bud snažit odpovědět. Dříve vzniklé názory na léčbu křečových žil jsou v současnosti překonané a neplatí.
- Když křečové žíly nebolí není nutné s nimi nic dělat.
Křečové žíly často nebolí . Ale bohužel se dále a dále vyvíjejí a pokud pacient přichází v 5. a vyšší dekádě věku, jsou výsledky operací horší, doba rekonvalescence je delší a samozřejmě je horší výsledný efekt. Varikosní bércový vřed je pak často nezhojitelný a první podmínkou k zahojení je nutné odstranění křečových žil.
- Křečové žíly u žen je vhodné odstraňovat až po skončení všech mateřských povinností - těhotenství.
Opět , pokud žena absolvuje 2-3 gravidity bývají křečové žíly větší. A zákrok na větších křečových žilách trvá déle, je více jizev, delší hojení , horší výsledky. Pokud si žena nechá odoperovat křečové žíly již před první graviditou nebo po 1. graviditě, je zákrok rychlý, rekonvalescence krátká a kosmetický efekt výrazně lepší. Správnou péčí během dalších gravidit je možné zabránit většímu zhoršení a drobné opravy jsou opět méně náročné a kosmeticky přijatelnější
- Křečové žíly vzniklé po trombóze není možné operovat!
Ve většině případů je to možné a vhodné. Nutné je podrobné ultrazvukové vyšetření před zákrokem. Operace pomáhá zmenšit žilní městnání v dolní končetině a tak zabránit vzniku dalších závažných komplikací.
- Kudy poteče krev po odstranění křečových žil?
Operuje se vždy jen na povrchovém žilním systému. Většinu žilní krve odvede z dolních končetin hluboký žilní systém / žíly mezi svaly a podél tepen /, které se téměř nikdy neoperují.
- Proč křečové žíly operovat, když se mnoha mým známým po operaci vytvořily křečové žíly opět?
Křečové žíly jsou dědičnou záležitostí a bohužel neexistuje žádný typ operace, který by odstranil příčinu onemocnění. Zda bude stačit operace jedna, dvě nebo více, záleží právě na genetickém potenciálu, na životním stylu a péči o křečové žíly.
Křečové žíly ambulantně
Křečové žíly je onemocnění, které postihuje velkou část naší populace. Důležitým faktorem pro vznik onemocnění je dědičnost. Vloha pro křečové žíly je v různé míře vyjádřena a podle toho vypadá i rozsah onemocnění. Nejvýznamnějšími faktory , které dále zhoršují onemocnění je především dlouhodobé stání nebo sezení - to znamená statická zátěž . Málo pohybu. Nadváha. Onemocnění se může zhoršit v těhotenství. Negativně na onemocnění působí dlouhodobý pobyt v teplém prostředí. Křečové žíly je možno řadit mezi civilizační choroby díky našemu současnému životnímu stylu.
Křečové žíly nejsou jenom kosmetickým problémem. S jejich postupným zvětšováním se zvyšuje i žilní městnání v křečových žilách a často i v hlubokém žilním systému. To způsobuje klinické potíže, zdravotní problémy a komplikace křečových žil. Nejčastějšími problémy je bolestivost v průběhu křečových žil , tlak a napětí v lýtkách, otoky okolo kotníků a v oblasti lýtek. Vážnějšími problémy bývají zánět křečových žil, tvorba pigmentací na pokožce prstů, nártech, okolo kotníku a v oblasti bérců dolních končetin. Žilní městnání způsobuje " tvrdnutí " podkoží a kůže a vznik bércového vředu. Málo častou, ale možnou komplikací křečových žil, je žilní trombosa a možná plicní embolie.
Proč ambulantní operace křečových žil? Křečové žíly jsou téměř výhradně ambulantně operovány v USA a západních zemích Evropy. Zde jsou jedním z hlavních důvodu výrazně nižší ekonomické náklady ambulantní operace než při operaci za hospitalizace.
Nicméně ambulantní operace mají i jiné, pro pacienty důležitější výhody.
- Pacient jde po ambulantní operaci ihned domů, na končetinu se natáhne elastická punčocha. Pacient může ihned po operaci končetinu zatěžovat chůzí. V prvním týdnu by měl omezovat delší stání nebo sezení.
- Další výhodou je operování v lokální anestezii. To umožňuje s končetinou hýbat i během operace, okamžité zatěžování po operaci. Pacient může 2 hodiny před operaci a ihned po operaci pít, není tedy větší dehydratace během operace. Lokální anestezii je pro organismus šetrnější a výrazně snižuje rizika možných komplikací.
- Při operaci se používají jiné techniky, možnost použití laseru, radiofrekvenční ablace, háček.
- To vše zajistí kratší rekonvalescenci. Někteří pacienti jdou do práce hned, jiní po týdnu a i pacienti s velkými varixy , kteří v práci celou pracovní dobu stojí jsou schopni jít do práce po 2 týdnech. Sportovní aktivity je možné začít již po několika dnech či po týdnu po operaci.
- Důležitý je i důraz na co nejlepší kosmetické výsledky. Což právě umožňují moderní technologie.
Naše ambulantní zařízení nemá smlouvy s pojišťovnami. Každý pacient si hradí péči sám. O hrazení ambulantních operací není bohužel v současném systému zdravotnictví velký zájem. Ale když zvážíte na jedné straně nutnou hospitalizaci a pracovní neschopnost okolo 4 -6 týdnů a na druhé straně možnost jít do práce prakticky ihned a bez nutné pracovní neschopnosti. Jsou ekonomické "ztráty" srovnatelné a jistě i nižší riziko ztráty pracovního místa.
Na závěr co může naše ambulantní zařízení nabídnout? Snažíme provádět komplexní péči o křečové žíly, to znamená ošetřujeme křečové žíly od největších až po ty nejmenší - metličkové varixy, "popraskané" žilky, jak na dolních končetinách tak v obličeji a na těle. Toto ošetřování provádíme nejmodernější laserovou technologií. Laser, který vlastníme dokáže provádět trvalou laserovou epilaci - trvalé odstraňování chloupků v oblasti obličeje, podpaží, na hrudníku, do plavek - "bikini line" a na dolních končetinách. Velmi úspěšný je laser v neinvazivním omlazování pokožky, vypínání vrásek, nejčastěji v obličeji. Dokáže revitalizovat a omladit pleť bez nutnosti neschopnosti a jiného omezení.